2 Nisan 2016 Cumartesi

SAHİLDE KAFKA ile bilinmezin peşine...

KÜNYE
Kitap Adı:Sahilde Kafka
Yazar:Haruki Murakami
Sayfa Sayısı:656
Türü:Roman,edebiyat
Çeviri:Hüseyin Can Erkin
Yayınevi:Doğan Kitap


Kafka Tamura on beş yaşına girdiği gün evden kaçar. Uzun zamandır planladığı bu kaçışın nedeni babasının yıllar önce dile getirdiği uğursuz kehanettir. Ama babasının bir "düzenek" gibi içine yerleştirdiği kehanet gölge gibi peşindedir... Kafka ilk kez aşkı ve tutkuyu yaşarken gizemli bir cinayetle kehanetin ve kaderinin düğümleri çözülmeye başlar.

Sahilde Kafka, 21. yüzyıl edebiyatına damgasını vuran, kitapları bağımlılık yaratan kült yazar Haruki Murakami'den, hayatın yavan gerçekliğine karşı büyülü bir dünyanın kapılarını açan bir roman.

2005; Yılın En İyi 10 Romanı, New York Times
2006; World Fantasy Ödülü
2006; Franz Kafka Ödülü'
(Tanıtım Bülteninden)

Merhabalar! Aslında nasıl başlayacağımı pek bilmiyorum;birazcık da acemi olduğumdan umarım beni mazur görürsünüz hehe ^^ Kitap hakkındaki yorumlarıma gelirsek öncelikle Haruki Murakami benim yeni tanıştığım bir yazar malesef.Malesef diyorum çünkü anlatış tarzı,üslubu beni gerçekten çok etkiledi.Daha önce okuduğum kitaplardan bir şekilde farklıydı.Evet,konu itibariyle kurgu bir roman gerçeküstü olaylar var fakat kitaptan öğrendiğim o kadar güzel şeyler oldu ki..
Yazar,kurguyla bir şekilde gerçek hayatı bağdaştırmış okurken altını çizdiğim o kadar cümle oldu ki (Bi ara kitabın hepsini çizicem sandım ama yapmadım yapmadım öyle şeyler :D) Gerçekten kitabı okurken müzikle,kitaplarla iç içesiniz.Ben okurken gerçekten diğer bölümde ne olucak diye çok merak ediyordum ve evet konuda karakterlerin bir şekilde birbiriyle bağlantılı olucağını tahmin ediyorsunuz fakat kitabın sonlar gerçekten beni çok şaşırttı.Hiç tahmin etmediğim bir şekilde bitti ve ben bir kez daha etkilendim.Karakterler demişken ben karakterleri de çok sevdim hepsi ölçülü derecede iyiydi bence bazen bazı kitaplarda sadece tek bir karaktere yoğunlaşalabiliyor ve böyle olunca da gerçekliği bir parça yitirmiş oluyor.Ama Sahilde Kafka'da yazar bir şekilde durumu dengelemiş ve bütün karakterlere özen göstermiş.Sanırım en sevdiğim karakterler Oşima ile Hoşino Bey oldu.Tabiki bendeniz Nakata amcayı da unutmamak gerek.Ah bir de okurken Saeki Hanım'ın yaptığı besteyi gerçekten çok merak ettim.Sizin en sevdiğiniz karakarakter hangisiydi? Bu arada unutmadan çevirmenin hakkının da yememek lazım.Araştırdığım kadarıyla direkt olarak Japonca'dan çevrilmiş ve bence çok başarılı.
Çok dolandırdım lafı demem o ki dostlar eğer okumadıysanız okuyun,okutturun bu kitabı.Eğer okuduysanız siz neler düşünüyorsunuz? Peki yazarın başka hangi kitaplarını okudunuz,önerebileceğiniz kitap hangisi olur? :)

ALINTILAR:
In dreams begin the responsibilities.-Yets.

Mutluluk masal,mutsuzluk öyküdür.-Tolstoy

'Kafka Tamura,herkesin hayatında artık geri dönülemez bir noktaya geldiği olur.Nadiren de artık daha ileri gidemeyebiliriz.O noktaya geldiğimizde bu iyi bir şey de olsa kötü bir şey de olsa,sessizce kabullenmekten başka çaremiz olmaz.İşte bu şekilde hayatta kalmayı başarırız.'

"Haddinden uzun düşünmek, hiç düşünmemiş olmaktan farksızdır."

“Berlioz’un bir lafı vardır: Eğer sen Hamlet’i okumadan yaşamını tamamlıyorsan, ömrünü bir kömür madeninin dibinde geçirmişsin demektir.”


“Hayal gücünden, bilhassa da düşlerinden çok korkuyorsun. 
Belki de esas korktuğun şey, hayallerinde üstlenmek zorunda kalacağın sorumluluklardır. Sonuçta uyanıkken hayallerini, arzularını yok saymayı sürdürebilirsin ama rüyalarını bastırman mümkün değil. 
Çünkü sadece rüyalarında özgürdür insan.”

İnsan kendisinin eksik bir parçasını bulmak umuduyla aşık olur. O yüzden de, aşık olduğu insanı düşünürken, kişisine göre değişmekle birlikte, az ya da çok hüzünlenir. Çok eski bir zamanda kaybettiği, özlemle andığı, uzaklarda kalan bir odaya adımını atmış gibi hislere kapılır. Bu hissi ilk keşfeden sen değilsin.

Neden birini çok sevmek,aynı zamanda o insanı derinden yaralamakla aynı olsun ki?Yani eğer öyleyse,birini çok sevmenin ne anlamı var ki? 
                                                                 Sahilde Kafka
                                                                 sen dünyanın öbür ucunda 
                                                                 ben sönmüş bir yanardağın ağzında
                                                                 kapının gölgesinde
                                                                 yazısını yitirmiş sözcükler
...
                                                                                                                           02.04.2016
                                                                                                                              19.12

7 yorum:

 1. Ben fotoğrafı da çok sevdim! :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Beğenmenize sevindik. Teşekkür ederiz :)
   Ve bu ilk yorum içinde ayrı teşekkür ederiz :)

   Sil
 2. Yaa hala okuyamadım şu kitabı :( Bi Kafka manyağı olduğum için adı bile çekici geliyo :) uyku ve kadınsız erkekleri okudum ve çok sevdim şimdi de 1Q84'ü okuyorum ve aşk yaşıyorum onları da tavsiye edebilirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. 1Q84 bizim de çok merak ettiğimiz bir kitap :) Senin yorumlarını okuduktan sana bizde en kısa zamanda okuruz inşallah :))

   Sil
 3. acaba acaba diyorum hani diyorum bir gfc ekleseniz de bizde takibe alsak diyorum avukat ve psikolog adayları daha herşeyin başındayken bizde hiçbirşeyi kaçırmasak diyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ahah az birazcık acemi olduğumuzdan daha yeni yeni oturtuyoruz :) gfc butonu ekledik rahatlıkla takip edebilirsiniz efenim :))

   Sil
 4. Bloğumda ödüllü blog keşif etkinliği ve bir de ayrıca çekiliş var beklerim sevgiler :)

  YanıtlaSil