3 Eylül 2016 Cumartesi

Münkir, Mümin ve Mütereddit... Havva'nın Üç Kızı


KÜNYE
Kitap adı: Havva'nın Üç Kızı
Yazar: Elif Şafak
Sayfa Sayısı: 418
Çeviri: Omca A. Korugan
Türü: Roman
Yayınevi: Doğan Kitap


Merhabalar, bir sonraki kitabımız olan Elif Şafak'tan Havva'nın Üç Kızı ile karşınızdayız. Umarım güzel bir Eylül ayı geçiririz. Bol bol okumalı, güzel günler ve güzel haberlerin geleceği bir ay olması dileğiylee ^^

Tanıtım Bülteni

İnanca, inançsızlığa, arayışa, farklı kadınlara ve aşka dair baş döndürücü bir yolculuk...

Ben ne annem gibi dindarım, ne babam gibi kâinatın, beş duyumla kavradığım şeylerden ibaret olduğuna kaniyim. Öyleyse ben neredeyim? Ne mutlak dindarlığa, ne de mutlak akılcılığa dahil olmak isteyenler için bir başka yaklaşım, yeni bir varoluş şekli yok mu acaba? Bir üçüncü yol mesela? Kim bilir?

Şirin, Mona ve Peri… Günahkâr, İnanan ve Şaşkın. Münkir, Mümin ve Mütereddit… Böylesine farklı üç genç kadın nasıl bir araya gelebilir? Arkadaş olabilirler mi sahi? Hatta kız kardeş? 

Tanrı, bilim, kimlik, aidiyet, Doğu-Batı tartışmalarının tam ortasında hiç kimselere benzemeyen, karizmatik bir adam, sarsıcı bir skandal ve sıra dışı bir aşk...  yarım kalan... seneler sonra yeniden canlanan...

Elif Şafak büyüleyici dili ve sağlam olay örgüsüyle inanca, inançsızlığa, arayışa, farklı kadınlara ve aşka dair baş döndürücü bir yolculuğa çıkarıyor bizleri. 

Havva’nın Üç Kızı Türkiye ile Avrupa, dün ve bugün arasında gidip gelen güncel bir hikâye anlatıyor. 

Yüzyılımızın en çok tartışılacak konularından birini kışkırtıcı kahramanlar aracılığıyla ele alan, temposu hiç düşmeyen, kolay kolay unutamayacağınız bir roman.
                       
 
Şimdi gelelim kitabımıza...
Elif Şafak'ın kendine çeken kitaplarından biri tabiiki. Kapağı olsun, adı olsun, konusu olsun, eh tabiiki yazarından da kaynaklı kendini aldırabilen kadınlardan. Belki bu tasvirler yanlış gelebilir ama kitabın ne kadar liste başında kalmış, ne kadar satılmış pek umrumda olmuyor. Bazen konusuna bile bakmadan alıyorum. Çünkü okuyup öğrenebileceğimiz çok fazla kitap var. Sınırlamak yanlış olur diye düşünüyorum.

Havva'nın üç kızı, yolları Oxford'da kesişen üç farklı kızın Tanrı üzerine katıldıkları bir derste hayatlarının birleşmesini anlatıyor. Şirin, Mona ve Peri kitaptaki tasviriyle günahkar, inanan ve şaşkın. Düşünmemizi sağlayan ve oldukça sağlam bir olay etrafında geçen, akıcı bir kitap. Dün ve bugün arasında geçtiği için kitabı daha da çabuk okumak istiyorsunuz. Günümüz konularına da değindiği için düşünmemizi sağlıyor. Avrupa'nın islamofobisine, müslümanların yanlış anlaşılmasına ve tereddüt edenleri düşünmemizi sağlayan empatinin yoğun olduğu bir kitap ve bu özelliği, herkesin sahip olması gereken bir şey; eğer düşünebilseydik mutlak düşüncelere sahip olmazdık ve insanların, bazılarının kendilerini tatmin etme uğruna ölmesine izin vermezdik. Bu yüzden kesinlikle okunması gereken bir kitap. Elif Şafak'ın ellerine sağlık.


"Geçmiş, bugün bize tuhaf görünen ama zamanında insanlara gayet doğal gelmiş deneyimlerle dolu"

12 yorum:

 1. bu kitap yayınlandığından beri aklımda. bu yorumu okuduktan sonra mutlaka okumam gerektiğini düşünüyorum. çok teşekkürler =)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuduktan sonra yorumunuzu mutlaka bizimle de paylaşın :) Bol kitaplı günler ^^

   Sil
 2. Sizi blog keşif etkinliğinden takipteyim bana da beklerim sevgiler :)
  http://guzelvekulturluyum.blogspot.com.tr

  YanıtlaSil
 3. Bende sosyal medya da görmüştüm bu kitabı :) İnşallah Eylül bitmeye yakın güzel haberler gelir hepimize yağmurlarda yağmaya başladı :))

  YanıtlaSil
 4. bned blog keşif etkinliğinden takipteyim bana da beklerim hoşçakalın..

  YanıtlaSil
 5. bu arada çok etkileyici bir kitaba benziyor elif şafakı zaten severim mutlaka okuyacağım...

  YanıtlaSil
 6. Kitapçıda kapağı ilgimi çekmişti Elif Şafak'ın anlatımını severim.Konusu ilgi uyandırdı almalıyım :)

  YanıtlaSil
 7. Ben elif Şafak'ın ilk defa böyle bir kitabı olduğunu gördüm. Değişik bir konu ve okumayı isterim. Sevgiler

  YanıtlaSil